חפשו אתנו בפייסבוק
 
 
 
   
 
 
עמוד הבית » ויקימדיה: אמנון אברמוביץ'
 
ויקימדיה: אמנון אברמוביץ'
פרשן, הגיגן ואתרוגן בערוץ 2 ו'ידיעות אחרונות'.
 
printsendcomment
 

קורות חייו

מקצועיותו

אתיקה עיתונאית

השקפותיו

אופיו

סיכום

 

קורות חייו

אמנון אברמוביץ' ( -1951) הוא עיתונאי ישראלי ופוליטרוק סובייטי, המכונה באורוולינית "פרשן מדיני ופוליטי".

במלחמת יום הכיפורים נפצע באורח קשה כשהטנק שבו נהג נפגע וקיבל את צל"ש הרמטכ"ל. בשלב זה, במקום לפרוש בשיאו, הלך ללמוד משפטים באוניברסיטת תל אביב. את הקריירה העיתונאית אברמוביץ' החל בסניף הישראלי של העיתון "פראבדה", הלא הוא "על המשמר", ולאחר מכן היה כתב מדיני ופרשן בכיר בעיתון 'מעריב'. עזב את 'מעריב' במחאה על פרשת האזנות הסתר בעיתון וייתכן שאירוע זה הוא שגרם לאברמוביץ' רתיעה מהימצאותם של מיקרופונים אצל אנשים אחרים, כפי שיוזכר בהמשך. עבר לשמש כפרשן בערוץ הראשון ובתפקיד זה חשף את כינויו של סוכן השב"כ אבישי רביב, "שמפניה", (את עצם היותו סוכן חשף אז ח"כ בני אלון) והתחרט על כך.  

נכון לשנת 2011, משמש כפרשן בחברת החדשות של ערוץ 2 ומופיע בתוכנית אולפן שישי.

 

מקצועיותו

 

אמנון אברמוביץ', הנחשב לאורים ותומים של מגישי החדשות, האיש שאליו פונים כאל מגיד עתידות, הוכיח לא פעם אמינות של קורא בקפה. כבר בליל הבחירות ב-1996 בין פרס לנתניהו קבע בהיוודע תוצאות המדגם כי ההפרש הולך להיות יותר גבוה לטובת פרס. אז זהו, שלא. אזרחי ישראל התעוררו לבוקר של ממשלת נתניהו. אבל זו לא דוגמא טובה, הטעות לא היתה של אברמוביץ', אלא של העם שפשוט לא ידע מה טוב בשבילו. לפני פרסום דו"ח הביניים של ועדת וינוגרד פסק האורקל כי בדו"ח לא יהיו מסקנות אישיות. החרו- החזיקו אחריו עיתונאים נוספים, אולם אברמוביץ' ספג את עיקר האשמה על טעותו ויהירותו הרבה.      

    

מעבר לטעויות של אברמוביץ' שהן בסך הכול אנושיות, נחרצות הניסוח שלו היא זו שמצד אחד מרגיזה את מתנגדיו ומצד שני גורמת לאקסטזה אצל שלושת מעריציו.

שנה לפני מלחמת לבנון השנייה קבע אברמוביץ' בפסקנות: "לפני 5 שנים ביצעה ישראל נסיגה יזומה חד צדדית מלבנון. הנסיגה הזו עמדה אף עמדה במבחן הטרור". אברמוביץ' היה קרוב, אבל הפוך: הטרור עמד אף עמד במבחן הנסיגה, בהצטיינות! אך לא רק בענייני מלחמה הוא רץ לספר לחבר'ה, אלא גם בענייני שלום, או ליתר דיוק בענייני הסכמים מדיניים. וכך בישר אמנון ב-3 במרץ 2000:

 

"הייתי אומר בזהירות המתחייבת, תוך שבועות אחדים, בין שלושה לחמישה שבועות, צפוי להיות מונח בפני הכנסת, הממשלה והציבור הישראלי הסכם עם סוריה שיכלול גם את פתרון בעיית לבנון. הייתי קורא כרגע להסכם 'הסכם בקופסה'". ההסכם, מסתבר, באמת קיים, אבל רק בקופסה של אברמוביץ', כי אסד, ברק ומדינת ישראל טרם זכו להודעה על כך.    

 

בבחירות 2009 אמנוננוּ כשל פעמיים: הכשל הראשון שקשור גם למישור האתי, כמו רוב כשליו, היה בכך שניסה להפחיד את הצופיםבנבואה אפוקליפטית על התגובה העולמית שתגרור בחירתו של נתניהו. הכשל השני היה כשסבר שתהיה ממשלת אחדות בין קדימה לליכוד ועוד טרח להוכיח זאת במשלים וחידודים משונים על גן עדן.  


באוגוסט 2010 אברמוביץ' יוצר את אחת הפארסות הגדולות בתולדות העיתונות הישראלית כשהוא מפרסם מסמך מאת "מקור אמין ופורה מזה שלושה עשורים". המסמך מתגלה כמזוייף וככזה שנועד לדחוק באופן מניפולטיבי את האלוף יואב גלנט מתפקיד הרמטכ"ל. אברמוביץ' לא הודח מתפקידו ואף לא התנצל על רשלנותו.

באפריל 2011 אמנון אברמוביץ' מבטיח "צונאמי מדיני" בספטמבר ומציע, כמה מפתיע, לגרש את המתנחלים מבתיהם כצעד מונע. בסוף לא היה צונאמי ואפילו לא סופת ברקים. גם התנצלות לא היתה.

 

אמנון המנוצל

 

עם כל יהירותו וביטחונו העצמי המופרז, נאלץ אמנון אברמוביץ' להתנצל בפני קורבנותיו לא פעם ולא פעמיים. בסוף שנת 2000, לאחר 4 שנות מאבק נאלץ להתנצל בפני עו"ד פנחס פישלר על דברים כוזבים שפרסם בעניינו בעת שהאחרון כיהן כראש לשכת ראש הממשלה. התנצלות זו, כמו אחרות, לא נבעה מרוחב לבבו אלא רק לאחר לחצים, איומים משפטיים ודרישות ממעסיקיו. כך נאלץ להתנצל על דברים שאמר על רשימת הליכוד לכנסת (ראה בהמשך) ועוד בפני, תחזיקו חזק, "ארגון ימני".

 

אתיקה עיתונאית

 

אברמוביץ' וארבעת המינים 

 

אמירתו השנויה ביותר במחלוקת נאמרה קרוב לימי תוכנית ההתנתקות, כאשר אמר בדיון במכון ון- ליר ש"צריך לשמור על שרון כמו על אתרוג". שרון היה באותה העת ראש ממשלת ישראל ומובילה העיקרי של התוכנית. כנגד שרון עמדו מספר האשמות פליליות, ורבים האמינו שאם התקשורת תדחוק במערכת המשפט להתמודד עם האשמות אלה התוכנית לא תצא לפועל.  

 

עיתונאי עם כיפה? איזו חוצפה

 

לאחר אמירתו הנועזת בזכות איתרוגו של שרון, יצא אברמוביץ' נגד העיתונאים שתקפו אותו בשל כך. במאי 2005 פרסם טור ב"עין השביעית" ובו כתב בין השאר:

 

 "הימין הקיצוני נוכח בתקשורת בהמוניו. נוכחותו פטורה מכללי אסור ומותר. זוהי נוכחות בסיסית, גולמית, תועמלנית. מרבית אנשי הימין, הכותבים בעיתונים ומופיעים בטלוויזיה וברדיו, אינם עיתונאים מקצועיים אלא שגרירי עמדה. שגרירים בוטים, חד-כיווניים, היפר-אקטיביים. הם אינם מחויבים לעבודה עיתונאית היקפית, רב-תחומית, שמטפלת במושאיה ללא הבדל דת, גזע ומין, שמאל וימין".  ומה עם אברמוביץ' עצמו? הוא אובייקטיבי, כמובן.

 

"רגע מה הולך פה.. אני מבקש לסגור לו את המיקרופון"

 

ב-26 בנובמבר 1999 אירעה אחת התקריות המביכות בתולדות הטלוויזיה הישראלית. בתכנית "יומן" התנהל ויכוח בין הפרשן אמנון אברמוביץ' לבין עו"ד דן אבי- יצחק. בשיא האירוע התחיל אבי- יצחק לצטט דברים שכתבו היועץ המשפטי לממשלה ופרקליטת המדינה על אברמוביץ' ועל ניסיונו לאיים על אבי- יצחק באמצעות חשיפת פרשייה מביכה בעניינו. אברמוביץ', שנתפס בלתי מוכן בעליל, נזכר כנראה במורשתו של "שמש העמים"- סטאלין ודרש לסגור את המיקרופון של הפרקליט.   

 

   

  באופן לא מפתיע התגייסו בעיתונו של אברמוביץ', 'ידיעות אחרונות', לטובתו והאשימו את עו"ד אבי- יצחק בתוקפנות. ב'מעריב' לעומת זאת הוצגו הדברים באופן קצת שונה: בכתבה שעסקה באירוע הובאו דבריו של אבי- יצחק, לפיהם אברמוביץ' שיקר כשהצהיר שלא נחקר במשטרה היות והוא נחקר על שלושה נושאים, ביניהם סחיטה באיומים של אבי- יצחק עצמו. מבקר הטלוויזיה של 'מעריב', מאיר שניצר, תיאר ופיאר את ה"אמבוש- מארב קפדני תוך כדי הטעיית היריב" שעשה אבי- יצחק לאברמוביץ', מהלך שהוביל את האחרון לתבוסה בנוק- אאוט: "אברמוביץ' הרוויח בעמל רב כל שנייה מרגעי ההשפלה". אח... גם מבקרי טלוויזיה אומרים דברים חכמים לפעמים.

 

"חרג מפרשנות מקצועית"

אמנון אברמוביץ' אמר על מועמדי רשימת הליכוד מהמקום ה-19 ומעלה כי מי שמצביע לאותם מועמדים לא היה מכניס אותם לביתו. אגב, משנאתו  לכל מה שמריח 'ימין' ברור שאברמוביץ' עצמו לא היה מכניס גם את ה-18 הראשונים. בעקבות תלונת "האגודה לזכות הציבור לדעת" אמר יו"ר ארגון חברת החדשות של ערוץ 2 כי דבריו של אברמוביץ' הם "חריגה מפרשנות מקצועית". וואלה?!      


מי מאבטח את המפכ"ל?
ב-27 בדצמבר 2009 פרסם אברמוביץ' סקופ לפיו השב"כ תגבר האבטחה על מפכ"ל המשטרה בשל איומים מהימין. אלא מה? התברר שלשב"כ אין קשר לאבטחת המפכ"ל. אופס.  

 

השקפותיו

לזכותו של אברמוביץ' ולחובתם של הערוצים הממלכתיים, או אלו הכפופים לרשות השנייה, ניתן לזקוף את העובדה שבמשך שנים ובסיטואציות שונות מוצב אברמוביץ' כפרשן יחידי ואינו מסתיר את דעותיו הפוליטיות.

 

על מתנחלים 

להעלות מהאוב את תלונותיהם של ח"כ מיכאל איתן או של ח"כ לשעבר רון נחמן על דברים שאמר אברמוביץ' לפני 10 שנים זו לא חכמה גדולה. אבל תראו מה כותב על אמנון אדם שדעותיו הפוליטיות קרובות מאוד לשלו: 

 

מבקר הטלוויזיה, רענן שקד: 

 

 

 

 

פרשנות או משאלת לב בנושא סדר העדיפויות האמריקאי:


 "ישנה עוד מדינה אחת באזור... שמחזיקה בשטחים לא- לה ואף מתנחלת בהם. אז אני אומר בזהירות: טליבאן, סדאם חוסיין, מועצת יש"ע"(אפריל 2003, ערוץ 1) 

 

על הפגנה דמוקראטית לא- אלימה:

 

"כפר מימון הוא כמו סוס טרויאני. צריך לפנות אותו כמו את מעוז הים".

 

 מנהיג כלבבו

 

"הוא מספיק רע כדי להיות ראש ממשלה טוב" (על אולמרט, ערב בחירות 2006) 

 

לבני 'נסיכה נקיה', ביבי מזיע וליברמן עבריין 

 

אם אפשר לקרוא לפמפלט החנופה לציפי לבני פרשנות, נוכל לומר שדעותיו זכו בבחירות 2009 לייצוג של 3 עד 28 מנדטים.

 

על הריבונות הישראלית וכיבוד הכרעת הרוב כפי שהשתקפה בבחירות 2009:

 

כנראה שקשה להיפטר מהרגלים רעים: התביעה מארה"ב ללחוץ על ישראל ומישראל להכנע הם רק המשך לדברים שכתב 18 שנה קודם לכן: "עִזבו את הממשלה הזו ודברו איתה... דרך הכיסים שלה... אתם חייבים ללכת עד הסוף" (דו"ח-מעריב, 8.3.1991).

 

 ומה יקרה למי שלא יאמץ את דוקטרינת השמאל?

אמנון אברמוביץ' מסביר את התקפותיו הפרועות על נתניהו וסביבתו בינואר 2010 בכך שנתניהו לא עושה מספיק בתחום המדיני "משל הזבובים". אם תרצו, ההפך ממשל האתרוג

על מי שמעז לחלוק על מערכת המשפט:

 

  

 

הדברים שנכתבו בראשית 2009 עלולים להטעות: אמנון ידידנו לא עמד מהצד בשעה שתפרו במרכאות או בלי מרכאות תיק לנאמן, אברמוביץ' עמד כמו אוהד מ"הקופים הירוקים" וצווח בכל כוחו:

 

 

 

  

אופיו

 

לפניכם ביקורת טלוויזיה על הראיון שקיים אמנון אברמוביץ' עם דני נווה שנאלץ לעבור דירה בשל איומים על חייו: ניתן לתמצת את הגדרותיה לאופיו של אברמוביץ' בשלוש מילים: מזלזל, פטרוני ומרושע.

  

 מוטיב הנוק-אאוט בקריירה של אברמוביץ'

 

מעניין ששני מבקרי טלוויזיה שונים (שניצר ולנדאו) ומשונים ייחסו לאמנון אברמוביץ' מפלה בנוק- אאוט בשני ארועים שונים. ייתכן שזו התוצאה כשמתאגרף במשקל תרנגול משכנע את עצמו ומשוכנע על ידי סביבתו שהוא בעצם מתחרה במשקל כבד. הייתם חושבים שפנס אחד בעין (מטאפורי, כמובן) ילמד אותו קצת צניעות.

 

 

סיכום

 

הפרשן הכל יודע של ערוץ 2, 'ידיעות אחרונות', 'מעריב', 'חדשות' ו'על המשמר' הוכיח את עצמו במהלך השנים כאדם ציני, עוין, מזלזל, פטרוני, אנטי- מתנחל, אנטי- דתי ונקמן- כך לפי מבקרי התקשורת. אז מדוע אברמוביץ' זוכה לכזו הקשבה? ובכן, נאמר זאת כך יונית, יותר משהעגל רוצה לינוק, רוצה הפרה להניק. רוצה לומר, יותר משאמנון אברמוביץ' מעוניין לשמש כפרשן חד- צדדי עבור התקשורת, התקשורת מעוניינת באנשים כמוהו שמוכנים להטיף את דעותיהם בציבור ולקבל על עצמם את שנאת הציבור. 

 

 

ערך: שוקי בלס   

 
    הדפסת כתבה print שלח לחבר send תגובה לכתבה comment
 
תגיות:

 
 
ידיעות נוספות
 
תגובות
 
 

facebookrsstwitteryoutube
הצטרפות לרשימת תפוצה
תגובות
תגובותהכי חדשהכי פופולרי
תגובות
 
 
פס
רוגטקה ניהול קמפיינים ברשת עיצוב ובניית האתר