4 חוקי בסיס בשחמט שחשוב שתכירו!

משחק השחמט הוא אחד המשחקים הכי וותיקים של בני האדם. כדי שגם אתם תוכלו להנות מהמשחק הזה, ולהפיק ממנו את המירב, אתם קודם כל צריכים לדעת את חוקי המשחק. למשחק יש מספר חוקים, אולם חשוב להבין שהם לא מסובכים כפי שאולי עלול להיראות מבחוץ. כאן נעזור לכם להבין את חוקי המשחק, מה שיאפשר לכם להתחיל ולקחת בו חלק פעיל.

 

סידור הכלים

הדבר הראשון שאותו תכירו אם תפנו אל לימוד שחמט הוא הדרך שבה נסדר את לוח המשחק . לוח המשחק של השחמט הוא לוח בגודל של 64 משבצות, 8 שורות ו8 עמודות. הלוח צבוע לסירוגין בצבעי שחור ולבן, כאשר הכלים של אחד השחקנים הם בצבע לבן ושל השחקן השני הם בצבע שחור. סידור הכלים על הלוח טרם פתיחת המשחק נעשה לפי סדר מסוים.

בשורה הראשונה של הלוח, זו שקרובה אל השחקן מסודרים שני הצריחים בקצוות השורה, לאחר מכן מגיעים הפרשים, הרצים, ואז המלכה והמלך.

כללים בשחמט

תנועות הכלים

המשחק מתחיל בכך שאנחנו מתחילים להניע את השחקנים שלנו על הלוח. התנועה המותרת לרגלי היא צעד אחד ישר על הלוח, כאשר בצעד הראשון הוא רשאי לנוע שני צעדים. פגיעה בשחקן אחר על ידי הרגלי נעשית בצעד אלכסון, לאחד האלכסונים הקרובים אל הרגלי. לרגלי אסור לנוע לאחור. הצריח נע בקווים ישרים בלבד על הלוח, ואילו הרץ נע בקווים אלכסוניים בלבד.

המלכה רשאית לנוע כמו הצריח ורץ יחד, ואילו המלך יכול לנוע צעד אחד לכל כיוון על הלוח. התנועה המיוחדת ביותר שייכת לפרש שיכול לנוע צעד אחד לכל כיוון ואז שלושה צעדים מהמקום אליו הוא הגיע. התכונה הזו הופכת את הפרש לכלי ייחודי.

 

איום על המלך

איום על המלך הוא כל מצב שבו שחקן הגיע לעמדה שבה בתור הבא שלו הוא יוכל לפגוע במלך. במקרה הזה היריב שלו חייב לבצע מהלך שיסיר את האיום מהמלך, וכל צעד אחר שהוא יבצע הוא צעד לא חוקי. השאלה הגדולה היא מה קורה כאשר לא ניתן להסיר את האיום מהמלך.

כללים בשחמט

סיום המשחק

סיום המשחק שנעשה בעזרת הקריאה 'שחמט', היא כאשר המלך נמצא במצב מאוים, אולם כל מהלך שאותו השחקן יבצע לא יעזור על מנת להסיר את האיום מהמלך. במצב הזה המשחק מסתיים, והשחקן שהכלים שלו הם שמאיימים על המלך הוא זה שניצח את המשחק.

 

לסיכום

משחק השחמט הוא משחק שמבוסס על מספר חוקים, ובלי להכיר אותם לא ניתן להתחיל לשחק. החוקים הבסיסיים נוגעים לתנועות הכלים, מצב איום על המלך וסיום המשחק. כמובן שכדי להפוך לשחקנים איכותיים לא מספיק להכיר את החוקים, ואתם חייבים גם להבין שיטות אסטרטגיות לנצח את המשחק. עכשיו כל מה שנשאר לכם זה פשוט למצוא פרטנר או להתחיל לשחק מול מחשב.

כללים בשחמט

אולי יעניין אותך גם

עֵסֶק
כללי
4 דרכים לייעל את העסק שלך

שיפור היעילות של העסק שלך הינו עניין חיוני שיאפשר להביא לפרודוקטיביות והגדלת הרווחיות. תרחיש זה יכול לבוא לידי ביטוי תוך יישום של 4 דרכים שכוללות

קרא עוד »
מהו ייפוי כוח נוטריוני
כללי
מהו ייפוי כוח נוטריוני?

ייפוי כוח נוטריוני הוא מסמך חשוב מאוד, שיכול להבטיח כי ענייניכם יטופלו בצורה יעילה ומקצועית במקרה שתתקשו לפעול בעצמכם – על כך במאמר הבא.  

קרא עוד »
תמונה על זכוכית לבית
כללי
שלושה אקססוריז מושלמים לבית

אקססוריז ממלאים תפקיד משמעותי בהפיכת מקום מגורים לבית מאחר והם מוסיפים אופי, סגנון ואישיות לחלל המגורים. במאמר זה נסקור שלושה אקססוריז מושלמים לבית שיכולים לשדרג

קרא עוד »