3 דרכים למציאת פסק דין אונליין

בעבר, כשהיינו רוצים לאתר מסמך או ספר מסוים – היינו קופצים לביקור בארכיון או בספריה, מה שהפך את חיפוש ואיתור המסמכים הכתובים למאתגר, ולכזה שאורך לא מעט זמן. עם זאת, ככל שהתפתחה הטכנולוגיה כך התפתחו גם אמצעי החיפוש, וכיום ניתן למצוא מידע רב באינטרנט – גם כזה שהיינו רגילים למצוא בארכיון. אז איך מוצאים פסקי דין באינטרנט ולאיזו מטרה הם נחוצים? הנה 3 דרכים פשוטות למציאת פסק דין אונליין.

 

מהו פסק דין?

הדרך הקלה והפשוטה ביותר למציאת פסק דין באינטרנט היא באמצעות מאגר פסקי דין מקוון. אך מהו בעצם פסק דין? מדובר בהכרעה כתובה של שופט בתום הליך משפטי בבית משפט או בית דין, בסוגיה שהובאה לבחינתו. פסק הדין יכול להופיע כתיאור קצר ולקוני, או כמסמך מפורט ובו פירוט הטענות של שני הצדדים וכן שיקוליו של השופט בהכרעתו. פסקי דין מסוימים יכולים להוות תקדים משפטי, גם אם אין חוק עליו הם מבוססים, מה שיכול להשפיע על הליכים משפטיים דומים.

 

למה לי לחפש פסקי דין?

ישנן מספר סיבות שיכולות לגרום לכם לחפש פסקי דין באינטרנט. ראשית, מחקר מקצועי – באם אתם עוסקים במקצוע הקשור למערכת המשפט, דוגמת עריכת דין, מציאת פסקי דין היא רלוונטית למחקר המקצועי שתבצעו במסגרת עבודתם. שנית, באם אתם עומדים בפני הליך משפטי כזה או אחר, חיפוש פסקי דין דומים יוכל לתת לכם מידע אפשרי אודות התהליך ותוצאותיו הפוטנציאליות: תוכלו לקרוא אודות הסיטואציה בין הצדדים, ההכרעה, הטענות, הפיצויים והתשלומים (אם קיימים) ועוד. בנוסף, מכיוון שפסקי דין יכולים להוות תקדימים משפטיים, איתור פסק הדין המתאים יכול לתמוך או להפריך טיעון משפטי על בסיס התקדים המשפטי שיצר. ולבסוף, ניתן לחפש פסקי דין באינטרנט גם להעשרת הידע הכללי בתחומים שונים במערכת המשפט הישראלית.

 

אז מהן הדרכים למציאת פסקי דין באינטרנט?

  1. מאגרים חינמיים

מאגרים חינמיים לפסקי דין הפתוחים לקהל הרחב. באתרים אלו בדרך כלל תהיה גישה לחלק מפסק הדין בחינם, ולפסק הדין המלא – בתשלום. לחילופין, מאגרים חינמיים מסוימים יכללו פסקי דין מתחום מסוים בלבד, כך שבמאגר אחד תמצאו פסקי דין אודות תעבורה, במאגר אחר אודות דיני עבודה ובמאגר אחר אודות דיני משפחה.

 

  1. מאגרים בתשלום

נוסף למאגרים החינמיים, קיימים ברשת גם מאגרי מידע מקיפים יותר הדורשים תשלום. במאגרים מסוג זה אין הגבלה על החלק מפסק הדין החשוף לקריאה, והם כוללים פסקי דין בכל התחומים שתרצו למצוא. לגולשים מסוימים יש הרשאות לחיפוש במאגרים אלו ללא תשלום, אשר ניתנות בדרך כלל לשופטים, עורכי דין, מתמחים במשרדי עריכת דין או סטודנטים למשפטים – מטעם המוסד האקדמי בו הם לומדים.

 

  1. מערכות פנימיות

פרט למאגרי פסקי דין באינטרנט, ישנן מספר מערכות פנימיות במערכת המשפט המבוססות רשת, ומכילות בהן מידע משפטי, פסקי דין ועוד. עם זאת, ההרשאה למערכות אלו ניתנת בעיקר לשופטים, עורכי דין ועובדי מערכת המשפט, ואין אליהן גישה מרשת האינטרנט הביתית הרגילה.

בשורה התחתונה, ישנן סיבות רבות בגינן תרצו למצוא פסק דין באינטרנט, ותוכלו לעשות זאת בדרך כלל בעזרת אחת משלוש דרכים: הנפוצה והקלה בהן היא גישה למאגרי פסקי דין חינמיים. באם תפקידכם המקצועי נוגע לתחום המשפטים, תוכלו לעתים לקבל הרשאה חינמית גם למאגרי פסקי דין בתשלום ו/או הרשאה למערכות מבוססות רשת של מערכת המשפט.

פסקי דין

אולי יעניין אותך גם

WEB
טכנולוגיה וסייבר
איך עובד תהליך הקמת סטארט-אפ

רבים מכירים חברות שהצליחו. הברקה רגעית שגרמה להם להתעשר חלק מהם זיהו אופציות שונות ומעניינות על מנת שהם יוכלו ליהנות מאקזיט ולהרוויח כסף רב. בכלל

קרא עוד »
הייטק ראשית
טכנולוגיה וסייבר
מרכזי היי – טק בישראל

אומנם נדמה שההייטק שייך לתל אביב בלבד ושהתעשייה לא ממהרת לצאת משם, כל מי שירצה להתברג פנימה ולהנות מתנאי העסקה טובים נדרש להגיע לעיר הגדולה

קרא עוד »
איש מקצוע
טכנולוגיה וסייבר
מדריך להכנת כבלי רשת

בעולם הדיגיטלי שבו אנחנו חיים אחד מהדברים הכי חשובים שיש זו רשת המחשבים, שכן בלעדיה לא נוכל לנהל שום סוג של עסק ולא נוכל לבצע

קרא עוד »