חפשו אתנו בפייסבוק
 
 
 
   
 
 
עמוד הבית » תאונה או פיגוע? תלוי את מי שואלים
 
תאונה או פיגוע? תלוי את מי שואלים
כלי התקשורת הזדרזו לאמץ את גירסת המשטרה כשהתאימה לנרטיב שלהם
 
printsendcomment
 


זירת הפיגוע. צילום: פלאש90

העיתונים מדווחים היום כי מותם של אשר פלמר ובנו התינוק יונתן ז"ל, עליו דיווחו אתרי החדשות ביום שישי כתוצאה של תאונת דרכים, נגרם כתוצאה מיידוי אבנים של ערבים, מה שנקרא אצלנו "פיגוע".
 

מעט אחרי מועד התרחשות המקרה, ביום שישי בצהרים דיווח דובר מחוז ש"י במשטרה על תאונת דרכים:
 

"בהמשך לתאונת דרכים עצמית קטלנית בציר 60...עולה כי רכב סוברו נסע ככל הנראה במהירות גבוהה סטה לתעלה ופגע בגדר אבנים סמוך לכרם. סימני פגיעה של הרכב ניכרים על גדר האבנים. בתוצאה מהפגיעה התהפך הרכב באוויר פעמיים...מתחקור החיילים שהיו בסמיכות לזירה עולה כי לא היו יידוי אבנים בזירת האירוע. סיבת הסטיה ונסיבות התאונה ממשיכות להיחקר"
 

דובר צה"ל הודיע באותו זמן כי חיילים שהיו במקום לא הבחינו ביידוי אבנים ולכן מדובר בתאונה ולא בפיגוע.
 

אתרי החדשות הגדולים ynet ו"וואלה" קיבלו את גירסת המשטרה והצבא ללא היסוס ודיווחו על המקרה כתאונה. בשני האתרים הזכירו את טענות "המתנחלים" לפיהן אין מדובר בתאונה תמימה ושללו אותן על סמך גירסת הגופים הרשמיים. בשני האתרים קשרו את הידיעה לידיעה על פגיעת רכב ישראלי בנער ערבי קודם לכן באותו יום.
 

בערוץ 7 דיווחו על מותם של השניים אך השאירו את שאלת ה"תאונה או פיגוע" פתוחה. לצד גירסת המשטרה והצבא הועלו שאלות נוקבות בעניינה. מכיוון שהפירסום בערוץ 7 היה מאוחר (התעכב עד צאת השבת בהיותו אתר שומר שבת), הוא כלל פרטים מעוררי ספק שהצטברו בינתים, כמו הימצאותה של אבן גדולה בתוך הרכב. בינתיים הוציאו גם המשטרה והצבא הודעות המורות על המשך חקירת האירוע, באופן המטיל ספק בגירסה המקורית והבטוחה בעצמה.
 

גם לכתב "וואלה" יהושע בריינר הגיעו פרטים מעוררי ספק כאלו. ביום ראשון הוא דיווח על כך שנרתיק האקדח של פלמר ז"ל נמצא ריק. אבל המסגור שהעניק האתר לידיעה היה שונה לחלוטין: "בימין קוראים לצאת בפעולות נקם עקב התאונה בחברון" היתה הכותרת. הפרטים מעוררי הספק לא רק שלא הובלטו, המערכת שבה והדגישה כי "המתנחלים מגדירים את התאונה כפיגוע", זאת למרות שבשלב זה גם המשטרה עצמה העבירה מסר מעורב לפיה אין וודאות בנושא.
 

מאוחר יותר כאמור, הודיעו הגורמים המוסמכים כי אכן מדובר ב"פיגוע" ובני משפחת פלמר נרצחו ככל הנראה בעזרת אבנים שנזרקו מרכב חולף. ב"וואלה" דיווחו על כך כציטוט מפי המשפחה ולא מהמשטרה עצמה. ב"וואלה" שבו והדגישו בדיווח מהלוויה כי המתנחלים מבקשים נקמה, בלי לדווח על יידוי האבנים לעבר מסע הלוויה עצמו. בעצם גם היום, יום שני, מדובר, מבחינת "וואלה, ב"תאונה בעקבות יידוי אבנים" ולא ב"פיגוע".


הסיפור גרר סערת גינויים מצד חברי הכנסת של הימין, חלקם טענו כי כוחות הביטחון טשטשו את המקרה בכוונה מחשש לאירועי תגובה אלימים מצד המתיישבים היהודים, בשעה בה ראש הממשלה אמור לנאום באו"ם בעניין המדינה הפלשתינית והכוחות ממילא פרושים בשטח כדי לקדם כל התלקחות אפשרית.
 

אין ספק שזאת האשמה חמורה שצריכה עוד להיחקר. אין גם ספק למי יש מוטיבציה לחקור אותה – לערוץ 7. כלי התקשורת האחרים נעדרים מוטיבציה כזאת. אפשר וכנראה כדאי להסתייג מהטון ההיסטרי של כמה מדוברי הימין לפיו המשטרה, הצבא וכל כלי התקשורת הם "שותפים לרצח" וכיוצא בזה. אבל אין לטעות בזיהוי תבניות המחשבה של הדיווח והסיקור התקשורתי באתרי החדשות הגדולים: המתנחלים, ככלל, טועים והערבים, ככלל, צודקים. השוו את הדיווח על גירסת המתנחלים לפיגוע ביום שישי עם הדיווח של אותו כתב על כריתת עצי זית בידי יהודים, דיווח שמקורותיו מפוקפקים בהרבה מחשדותיהם של המתנחלים בדבר פיגוע אפשרי, אך הוא מוצג בחזית הדיווח.
 

כדאי לזכור, כשקוראים דיווחי חדשות באתרים מרכזיים, שהם נוטים מראש להניח שהערבים צודקים והיהודים טועים ולקרוא את דיווחיהם בהתאם.

 
    הדפסת כתבה print שלח לחבר send תגובה לכתבה comment
 
תגיות:

 
 
ידיעות נוספות
 
תגובות
 
 

facebookrsstwitteryoutube
הצטרפות לרשימת תפוצה
תגובות
תגובותהכי חדשהכי פופולרי
תגובות
 
 
פס
רוגטקה ניהול קמפיינים ברשת עיצוב ובניית האתר