חפשו אתנו בפייסבוק
 
 
 
   
 
 
עמוד הבית » הערכים הלקויים של הארץ
 
הערכים הלקויים של הארץ
גם כשכותבים על ויקיפדיה לא יזיק לקרוא קצת בויקיפדיה
 
printsendcomment
 


בהארץ הופיעה כתבה תחת הכותרת "תולדות מלחמות העריכה בויקיפדיה"

בכתבה ב'הארץ' כמו ב'הארץ' חייב להופיע משפט כמו: "מחקר חדש חושף את קרבות הוויקיפדיה המטופשים ביותר. ישראל, אלא מה, שוב מככבת". הבנתם, אם יש משהו מטופש אז ישראל מככבת. הכתב לא חשב שאולי ישראל מככבת בקרבות הויקיפדים כיוון שהיא מותקפת נגיד על ידי הרבה שונאים. או המשפט הזה: "כמו בכל סכסוך בינלאומי, גם במלחמות הוויקיפדים כל אחד בוכה מאיפה שכואב לו וישראל מכאיבה לכולם". לגבי הממצאים שעולים בכתבה, לא צריך להיות ויקיפד מדופלם כדי למצוא טעויות, אבל כיוון שויקיפדים מדופלמים כבר העלו את טענותיהם בכיכר העיר עדיף פשוט להביא אותם כלשונם (למעט שמות הכותבים שירדו למרות שניתן למצוא אותם בקלות). וכך הם כותבים: 


ב"הארץ" התפרסם מאמר (על פי מקורות זרים) בשם "תולדות מלחמות העריכה בוויקיפדיה". המאמר מעניין מאוד, אך למרבה הצער משובצות בו שטויות בולטות אחדות, כאלה שמצריכות לשים עליו תבנית "שכתוב", או לפחות תבנית "בבדיקה". קחו למשל את המשפט בוויקיפדיה העברית הערך “חסידות חב”ד” שוחזר 78,336 פעמים. בדיקה בגרסאות קודמות מלמדת שהערך נערך פחות מ-3,000 פעמים, כך שהמספר שבו נוקב "הארץ" גדול פי מאה (פחות או יותר) מהמספר האמיתי.

ומה דעתכם על הקביעה 85%–95% מהמילים המוקלדות לרשת על ידי פלסטינים הן מילים בשפת הקודש- וואלה?! רוב העריכות של הפלסטינים הן בעברית? את השטות הזו אני יכול לנסות להסביר: מדובר בסקר גאוגרפי, ובעיני "הארץ" (או עורכי הסקר) כל מי שמתגורר בין הקו הירוק לירדן הוא פלסטיני, חבל שלא בדקו זאת עם נפתלי בנט.

וסוכריה לסיום: המילה העברית הנפוצה ביותר ברשת שבין הירדן לים תיכון היא “מס”. כן, “מס”. יצאנו הכי יהודים. - מאיפה נפלה על "הארץ" הקביעה המוזרה הזו? הרי ברור שהמילה "מס" (במשמעות tax) נדירה מאוד בוויקיפדיה העברית. אוסיף תובנה משלי, שהמאמר שלפנינו משמש לה מדגם: המשקה הנפוץ ביותר במערכת "הארץ" הוא וודקה, וכתב אינו מתיישב לכתוב מאמר לפני ששתה בקבוק מלא. 
חשבתי על אפשרות זו, אבל לא עלה בדעתי איפה אנו מרבים להשתמש בצורה "מס' 1". מובן שגם אפשרות זו אינה מצדיקה את דברי הכתב, המתייחסים למשמעות tax בלבד. מהערה באתר "הארץ" התברר לי שהמילה "מס" מתייחסת לכל האינטרנט (ולא רק לוויקיפדיה) - במקרה זה ההסבר אפשרי, אבל עדיין התוצאה לא סבירה, ודברי כתב "הארץ" בוודאי שגויים. 
 
 אני ממליצה לכל העיתונאים הכותבים על ויקיפדיה להכירה במפנים, ואז ידעו כיצד לבדוק את המידע ולסנן שטויות. אהבתי את המשפט על הפלסטינים העורכים בשפת קודש. מעניין אם בכלל יש ברשות הפלסטינית אנשים העורכים בויקיפדיה כל שהיא. 
 
ודאי שיש ויקיפדים פלסטינים. לא ידועה לי תרומה שלהם לויקי העברית אבל אם נכלול גם תרומות לויקישיתוף הרי שבערך גז מדמיע למשל יש שני צילומים. 
מתברר שבהתייחסות לפלסטינים עזב המאמר את ויקיפדיה ועבר לאינטרנט בכלל, ועדיין המידע כנראה שגוי. 
 
"אבל מי - ובעיקר למה - שיחזר 1,736 פעמים את הערך 'הארי פוטר - דמויות המשנה'”, כותב העיתונאי... ככה מכירים את ויקיפדיה מבפנים? 
 
עיתון המתיימר להיות מיועד לאנשים חושבים לא בהכרח נכתב על ידי אנשים חושבים. המאמר הזה יכול לשמש דוגמה נהדרת בכל בית ספר לעיתונאות בשיעור: איך לא כותבים ידיעה עיתונאית? השלבים פשוטים: מחפשים מאמר עם איזכור של ישראל שנראה חצי מעניין, קוראים אותו ברפרוף ומתרגמים חלקית, ואז מתיישבים לכתוב מאמר ללא שמץ של הבנה בנושא וללא ניסיון כלשהו להבין את תוכן המאמר.

מה יש להוסיף? 
 
    הדפסת כתבה print שלח לחבר send תגובה לכתבה comment
 
תגיות:

 
 
ידיעות נוספות
 
תגובות
 
 

facebookrsstwitteryoutube
הצטרפות לרשימת תפוצה
תגובות
תגובותהכי חדשהכי פופולרי
תגובות
 
 
פס
רוגטקה ניהול קמפיינים ברשת עיצוב ובניית האתר