חפשו אתנו בפייסבוק
 
 
 
   
 
 
עמוד הבית » הדו"ח המפורסם: לא מה שחשבתם
 
הדו"ח המפורסם: לא מה שחשבתם
הדו"ח שמצוטט בכלי התקשורת אומר דברים אחרים מהנטען
 
printsendcomment
 


הכותרת בידיעות אחרונות משבוע שעבר היא חד-משמעית: זרים מעורבים בפשע פחות מהישראלים. לאור העובדה שהכתבה הצמודה לידיעה הזו נוגעת למסתננים, ברור לקורא כי כוונת המחקר לומר שהמסתננים, בניגוד לתפישה הרווחת או לנתוני המשטרה, פושעים פחות מהישראלים. הכתבה אף נפתחת כך: "בעוד גל האלימות בדרום תל אביב הולך וגואה, ובזמן שמתרבות ההצהרות על עלייה משמעותית במקרי הפשיעה של העובדים הזרים, מגיעים הנתונים הרשמיים ומציירים תמונה שונה".

השאלה הראשונה היא, האם גל האלימות בדרום תל אביב בכלל נכנס לסטטיסטיקה של המחקר. כיוון שהמחקר נוגע לחודשים ינואר עד אפריל ולא כולל את "גל האלימות" שהחל רק בחודש מאי, אז התשובה היא לא בא' רבתי. כך שברור גם שהמשפט "לא מה שחשבתם" הוא מניפולציה כיוון שהוא לא מתייחס לגורם של אותה תפישה רווחת.

השאלה השניה והמתבקשת היא כיצד מתיישבים נתוני הדו"ח עם נתונים עדכניים של המשטרה לפיהם 40% ממקרי הפשע בת"א מקורם במסתננים ופליטים? האם החוקרים היושבים במרכז המחקר של הכנסת יודעים יותר מאלו שעסוקים על בסיס יומי במאבק נגד הפשיעה? תשובה בהמשך.


ועוד משהו מוזר ויותר משמעותי. בדו"ח שהוגש לכנסת נכתב כך: "לא ניתן לפלח את נתוני הפשיעה של הזרים בישראל לפי קבוצות משנה, שכן המשטרה אינה מוסרת פילוח של פשיעת זרים לא לפי מדינות מקור, לא לפי יבשות ולא לפי סטטוס השהיה בישראל, אלא לפי פילוח לישראלים וזרים בלבד". כלומר, אין נתונים לגבי הפשיעה של האריתראים למשל או של הסודנים, אלא של כלל הזרים בישראל! שיעור הזרים באוכלוסיה כולה, כך נכתב בידיעה, עומד על 3%, דהיינו כ-245,000 בני אדם. המספר כולל עובדות סיעוד חוקיות מהפיליפינים, עובדי בניין סינים כשרים למהדרין, תיירים שהויזה שלהם נגמרה, עובדים שאשרתם פגה והם נמצאים כאן ללא רישיון וכמובן גם מסתננים. ברור שלעניין הפשיעה לא דומה עובדת סיעוד פיליפינית חוקית שיש לה פרנסה חוקית למסתנן שכבר הוכיח שריבונות המדינה וחוקיה לא ממש מעניינים אותו. לכן הכללת כל הזרים בקטגוריה אחת היא מניפולציה. 

בדו"ח מצויין שפשיעת הזרים עומדת על 13.5% מכלל העבירות במרחב, אולם בנוסף להכללה המטעה שציינו לעיל, מחברי הדו"ח מציינים "פשיעה מדווחת", מה שלא מודגש בכתבה. מה חשיבותה של פשיעה זו במכלול הנתונים: לפי ניצב בדימוס דוד צור: "פשיעה לא מדווחת היא נעלם שאי אפשר לדעת את מימדיו. הדבר בא לידי ביטוי בעיקר בתוך אוכלוסייה לא חוקית שרבים ממנה לא מדווחים על מקרים פליליים שבהם הם היו מעורבים, כי חלק מהם לא מודעים בכלל לרשויות. חלק אחר לא נותן אמון ברשויות ולא רוצה להיחשף. הוא מעדיף לשבת ולסבול בשקט".

האם כל מקרי הפשיעה השיטתית שהוזכרה בכתבתו המדוברת של דני אדינו-אבבה מדווחים למשטרה? רחוק מכך. האם אונס, שוד או תקיפה בין המסתננים לבין עצמם מגיעים לידיעת הרשויות? לפי המשטרה כאמור, התשובה שלילית.

המספר 0.55% מצויין כ"שיעור הפשיעה של זרים בארץ". אולם בדו"ח נכתב כי זהו "שיעור ההליכים המתנהלים נגד מזוהים באמצעות מספר דרכון". רק שאם תיכנסו לאתרי הארגונים המסייעים למסתננים תגלו הרבה סיפורים על "הפליטים" שמטבע פליטותם אינם נושאים מסמכים ובודאי שלא דרכון. אותם "פליטים"שכבר הגיעו לבתי משפט בכלל לא יכולים, אם כן, להיכנס לקטגוריית "שיעור הפשיעה של זרים בארץ"

ב-Ynet ממשיכים וכנראה ימשיכו להשתמש באופן מטעה בדו"ח על מנת לומר לנו שמה שאנחנו רואים מול העיניים אינו אלא חזון תעתועים. הם בונים על כך שאף אחד לא יקרא את הדו"ח ובודאי שלא יקרא אותו באופן ביקורתי.         

פלאש90
 
    הדפסת כתבה print שלח לחבר send תגובה לכתבה comment
 
תגיות:

 
 
ידיעות נוספות
 
תגובות
 
 

facebookrsstwitteryoutube
הצטרפות לרשימת תפוצה
תגובות
תגובותהכי חדשהכי פופולרי
תגובות
 
 
פס
רוגטקה ניהול קמפיינים ברשת עיצוב ובניית האתר